SAZPS.sk

Pages

Categories

Search

Slovenská asociácia zrakovo postihnutých športovcov
Slovak Association of Visually Impaired Athletes

správy

SAZPŠ

Predseda

Predseda

Mgr. Pavol VALENT

 

Na poste predsedu Sekcie slabozrakých a nevidiacich športovcov Slovenska (SNSŠS) došlo počas pléna 23. augusta 2014 ku zmene. Po 25 rokoch opustil svoj post Štefan Kopčík a nahradil ho Pavol Valent, ktorý sa s nami podelil o svoje plány.   

Tento Banskobystričan je zároveň aj predsedom Slovenskej asociácie halového veslovania a k vedeniu SNSŠS sa dostal po tom, čo mu konferencia, tvorená zástupcami 19 klubov, vyjadrila jednoznačnú podporu. "K tejto sekcii som sa dostal prostredníctvom halového veslovania, existujúceho od roku 2002, ako dobrovoľná záujmová organizácia, združujúca halových veslárov, a taktiež aj ostatných záujemcov o halové veslovanie. Zorganizovali sme medzinárodnú súťaž v halovom veslovaní, v kategórii nevidiacich, na ktorej sa zúčastnil aj môj zverenec, majster sveta a Európy. Na toto podujatie prišiel aj vtedajší predseda pán Kopčík s ostatnými členmi a navrhol, či by sme nespravili sekciu pre nevidiacich, a nejakú športovú technickú komisiu. Potom mi jeden z jej členov navrhol, či by som to nechcel skúsiť a kandidovať. Najprv som odmietol, no po dlhšom prehováraní som si povedal, že to skúsim. Šiel som do toho s tým, že skúsenosti mám", povedal.

Keďže je aj predsedom asociácie, tak vedel, o čom to asi bude. Štruktúra bude vraj rovnaká. "Ako jednu z prvých vecí, ktoré by chcel vykonať, je zmena názvu sekcie na niečo športovejšie a dôstojnejšie". Jeho plánom je premenovať to na asociáciu, a popri tom zmeniť aj oficiálnu internetovú stránku sekcie, ktorá je v zastaralom stave.

Jedným z poslaní, ktoré môžete nájsť aj na stránke sekcie, je vytváranie materiálnych a organizačných podmienok pre súťaže a rozvoj športov. S touto ideou sa stotožňuje aj súčasný predseda. "Bohužiaľ, dnes sú dôležité najmä peniaze a materiálne podmienky. Ľudia sú nevďační. Čím viac dostanú, tým menej si to vážia. A tento prístup chcem zmeniť. Čaká ma veľké množstvo práce, no beriem to ako výzvu. Ináč by som to asi neprijal. Kolektív a všetko okolo toho, ako napríklad archív, administratívne práce a iné, sú do značnej miery tiež zastaralé. Sídlo bolo doteraz v Poprade, ale chcel by som ho presťahovať do Banskej Bystrice. Predsa len je to viac v strede Slovenska. Predtým to však musíme zariadiť a pripraviť na to miesto. Avšak mojím najväčším cieľom ako predsedu je v prvom rade nájsť okolo seba kvalitných ľudí, s túžbou a ochotou urobiť aj niečo z vlastnej iniciatívy. Mám víziu a medzinárodné kontakty a rovnako tak aj potenciál. Dôležité bude poskladať širší tím s profesionálnym prístupom a hlavne ľudí zapálených pre tento šport. Ľudí so srdcom na správnom mieste, a nie takých, ktorí sami od seba nič nespravia a budú iba natŕčať ruku. Ako som už avizoval, chcem to vynoviť a omladiť. Problém je však v tom, že mladá generácia pre toto stráca zmysel a pochopenie. Nájsť ochotných mladých ľudí je dnes veľmi náročné, lebo ich niet", konštatoval P. Valent.

Základ výboru tvoria traja ľudia, z toho dvaja vidiaci a jeden nevidiaci. "Je veľmi dôležité mať medzi sebou aj nevidiaceho človeka. Jednoznačne musí prevládať prevaha vidiacich, a to najmä na poste predsedu a zástupcu, resp. sekretára či sekretárky. Úlohou vidiacich je poskytovať plný servis pre nevidiacich. Praktizujeme to tak, že ak sa náš reprezentant plánuje zúčastniť súťaže, sekretárka všetko vytelefonuje a vybaví. Od ubytovania, stravy a sprievodcu, až po prioritné vybavenie na letisku a kompletnú starostlivosť počas cesty".

Čo sa týka športovcov, jeho cieľom je zamerať sa predovšetkým na fyzickú zdatnosť, ako aj na techniku športovca, skvalitnenie práce trénerov a rozhodcov a samozrejme obnovu pravidiel, pretože nové pravidlá vo svete naši reprezentanti často poriadne nepoznajú.

Prvým nápadom nového predsedu, a zdá sa, že celkom reálnym, je snaha postaviť multifunkčné ihrisko v Levoči pre postihnuté deti. Venovať sa mladistvým a budovať mladú generáciu športovcov považuje za kľúčové. V súčasnosti prebiehajú aj diskusie o usporiadaní majstrovstiev sveta 2016 v kolkoch v Košiciach. Ich konanie v metropole východu však závisí od mnohých okolností, ako sú napríklad výsledky komunálnych volieb, nakoľko Košice majú v pláne uchádzať sa o titul Mesto športu v roku 2016. „Pevne veríme v ich úspech a rovnako aj v úspech a rozvoj Sekcie nevidiacich a slabozrakých športovcov Slovenska“, dodal nový predseda.

SNSŠS je členom SPV a po Slovenskom zväze telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ) má druhú najväčšiu členskú základňu.

Autor: PATRIK HREBEŇÁR, vg

Zdroj: www.spv.sk

KALENDÁR

FACEBOOK

PARTNERI

 
image
image
image
image
image