Majstrovstvá Slovenska jednotlivcov v šachu zrakovo postihnutých 2016

Usporiadateľ: Komisia šachu SAZPŠ

Miesto konania: Stredná odborná škola, Markušovská cesta 4, Spišská Nová Ves

Dátum: 23. 6. - 26. 6. 2016

V dňoch 23. - 26. 6. 2016 sa uskutočnili 24. Majstrovstvá Slovenska jednotlivcov v šachu zrakovo postihnutých v priestoroch Strednej odbornej školy v Spišskej Novej Vsi. Turnaja sa zúčastnilo celkovo 13 hráčov. V každom kole získal jeden hráč bod kontumačne, keďže nemal súpera kvôli nepárnemu počtu účastníkov.

Hralo sa podľa pravidiel FIDE schválených na 84. Kongrese FIDE v Talline (Estónsko), ktoré nadobudli platnosť dňom 1. júla 2014, švajčiarskym systémom na 7 kôl. Jednotlivé dvojice boli nasadzované pomocou počítačového programu SwissManager.

Tempo hry: 90 minút + bonus 30 sekúnd na ťah.

O konečnom poradí rozhodoval väčší počet získaných bodov a tie-breaky: Buchholz, stredný Buchholz a progress.

Komisia pre riešenie sporov bola zložená menovite: Mgr. Pavol Minarčák, PhD., Ivana Horbaľová, a Bc. Martin Mikulec

Hlavný rozhodca: Mgr. Pavol Minarčák, PhD.

7

Víťazom turnaja a Majstrom Slovenska v šachu zrakovo postihnutých jednotlivcov pre rok 2016 sa stal: Martin Mikulec, ktorý tento titul po roku úspešne obhájil.

Poradie medailistov Majstrovstiev Slovenska zrakovo postihnutých športovcov v šachu jednotlivcov  pre rok 2016:

1. Martin Mikulec

2. Vladimír Orvisky

3. Pavol Minarčák

Počas siedmich kôl sa odohralo spolu 42 partií, z  toho bieli zvíťazili 15 krát, čierny 19 krát a iba 8 partií sa skončilo remízou. Turnaj mal bojovný a vyrovnaný priebeh. Priniesol mnoho zaujímavých a náročných súbojov, keď veľakrát rozhodovali okrem vlastného majstrovstva aj pevnejšie nervy a športové šťastie. Turnaj prebehol bez problémov.

Ako rozhodca som vystupoval v duchu platných Pravidiel FIDE, konal pre dobro turnaja a uplatňoval absolútnu objektivitu.

Pre hráčov boli zabezpečené komfortné hracie podmienky, ubytovanie a strava vo forme raňajok, obedov a večerí. Traja hráči a rozhodcovia na turnaj dochádzali denne miestnymi spojmi.

Touto cestou chcem poďakovať všetkým zúčastneným hráčom, ktorí napriek svojmu handicapu pristupovali k hre profesionálne s vysokým nasadením a bojovnosťou. Veľkú vďaku chcem vyjadriť predsedovi Slovenskej asociácie zrakovo postihnutých športovcov pánovi  Mgr. Pavlovi Valentovi a predsedníčke komisie šachu Ivane Horbaľovej za zorganizovania týchto MSR v šachu ako aj ďalším členom organizačného výboru za výbornú organizáciu a materiálno - technické zabezpečenie turnaja. Poďakovanie patrí aj Strednej odbornej škole v Spišskej Novej Vsi v priestoroch ktorej sa turnaj konal a kde boli aj ubytovaní účastníci.

Ďakujem pomocnému rozhodcovi Bartolomejovi Marcimu za jeho trpezlivý prístup.

Autor článku: Mgr. Pavol Minarčák, PhD., hlavný rozhodca turnaja